
Satelitní karta vám umožní sledovat desítky českých či slovenských televizních programů. Někteří poskytovatelé nabízejí i další zahraniční programy. Vyberte si takovou satelitní kartu, která splní vše, co od ní očekáváte.
- Michaela, redaktorka Heureka.cz
- Doba čtení: 4 minuty
Typy satelitních karet

Hlavní satelitní karta
Hlavní satelitní kartu obdržíte poté, co si ji zakoupíte a uhradíte měsíční paušál.
Jedna karta pro jeden přijímač
Dostanete desítky satelitních programů
Nutná kompatibilita s vaším přijímačem
Platíte měsíční poplatek

Doplňková satelitní karta
Doplňková satelitní karta může být vydána jen majitelům, kteří mají již hlavní satelitní kartu.
Určena pro druhý přijímač
Relativně levná
Vyplatí se jen u dražších programových balíčků
Satelitní kartu po zakoupení vložíte do příslušné čtečky karet a tu následně zasunete do televize.
Podle čeho vybrat
Certifikace
Univerzální satelitní karta sice existuje, ale příliš často se s ní bohužel nesetkáte. Z tohoto důvodu musíte vybírat satelitní kartu podle toho, ke kterému certifikovanému dekodéru patří. Satelitním dekodérem máme na mysli čtečku karet, do níž satelitní kartu vložíte. Kartu společně s čtečkou následně vsunete do televize (nejčastěji se slot nachází na zadní straně).
Kódovací systém
Každá satelitní karta pracuje s jiným kódovacím systémem. Pokud si vyberete satelitní kartu, ale nebude jí odpovídat kódovací systém, pak vám pochopitelně také nebude fungovat. Kódovací systém se liší dle poskytovatele satelitních služeb.
- Skylink - pracuje s kódovacím systémem Nagravision, Irdeto a Viaccess Orca
- AntikSAT - využívá kódovací systém Conax
- FreeSAT - zde se nachází kódovací systém Irdeto
Nabídka programů
Poskytovatelé satelitních služeb se od sebe liší nabídkou programů. Někteří nabízejí jen české programy, jiné například také slovenské, německé a další. Proto si rozmyslete, co budete chtít sledovat a následně si podle toho vyberte také satelitní kartu.
Ladění TV programů
Některé karty neumožňují automatické ladění programů neboli kanálů. Pokud si zakoupíte například univerzální čtečku karet, pak se vám programy naladí, ale při dalším ladění se všechny programy smažou a nahradí je programy zcela nové. Satelitní karta Irdeto nejenže umí ladit kanály, ale zároveň vyhledává nové a zařazuje je do vašeho seznamu.

Funkce
Co od své satelitní karty můžete požadovat?
- HD programy - ne všichni poskytovatelé těchto služeb nabízejí programy v HD
- Certifikace - jen u satelitních karet určených do certifikovaných dekodérů poskytovatelé služby garantují stabilní připojení
Trvání služby
Satelitní kartu je možné zakoupit s aktivací na jeden měsíc, ale i na celý rok. Obvykle se vám vyplatí zakoupit si služby související se satelitní kartou na delší dobu, neboť vás vyjdou levněji.
Sdílení satelitních karet
Často se diskutuje o tom, jestli je sdílení satelitních karet v domácnosti neboli homesharing legální. Ano, je. Ale pouze napříč vaší domácností. Rozhodně nesmíte sdílet kartu na internetu a ještě ke všemu za peníze. Musíte ovšem počítat s tím, že certifikované přijímače obvykle sdílení neumožňují. Výrobci totiž negarantují bezproblémový příjem televizních kanálů v případě, že kartu sdílíte s ostatními členy domácnosti na více přijímačích. Pravděpodobně je proto lepší zakoupit jednu hlavní satelitní kartu a pak případně doplňkovou. Za obě je ovšem zapotřebí platit měsíční paušál.
Chcete si koupit i nový satelitní přijímač? Pak si nejdříve přečtěte našeho rádce Jak vybrat satelitní přijímač.
Příslušenství
Televizní antény DVB-T a DVB-T2
Nejčastější otázky
Slouží k odblokování programů. Využijete ho pro satelitní neboli dekódovací kartu.
Nikoliv, dekódovací modul je u certifikovaných satelitních přijímačů již integrován v zařízení. Proto si k satelitní kartě modul dokupovat nemusíte. K necertifikovaným zařízením ale modul potřebujete.
Určitě není. Modul s kartou bude fungovat jen tak, když ho vložíte správnou stranou. Proto si podrobně přečtěte návod, který je součástí balení.